Baterie łazienkowe – jakie wybrać, aby ich czyszczenie nie sprawiało trudności ?
fot.Deante
Utrzymanie łazienki w idealnej czystości nie należy do najłatwiejszych zadań. Kurz, zacieki wodne, osady z mydła czy kamień skutecznie utrudniają czyszczenie elementów wyposażenia łazienki, szczególnie baterii łazienkowych, które w największym stopniu narażone są na działanie wody, kamienia oraz środków myjących. Rozglądając się za baterią łazienkową należy więc zwrócić uwagę nie tylko na jej cenę – warto też jest przyjrzeć się jej od strony praktycznej i wybrać taką, którą łatwo nam będzie utrzymać w czystości.
Łatwe w czyszczeniu baterie łazienkoweNa łatwe czyszczenia baterii łazienkowej wpływa m.in. jej kształt. Baterie o płaskich poziomych wylewki w czasie codziennego użytkowania szybko się brudzą. Każda kropla wody, która spadnie na płaską powierzchnię poziomej wylewki nie spłynie z niej lecz wyschnie, tworząc mało estetyczne zacieki. Lepszym rozwiązanie jest więc wybór baterii o obłych, opływowych kształtach, z których łatwo będą spływać krople wody, nie pozostawiając trudnych do usunięcia śladów. Dobrym rozwiązaniem jest taż zakup baterii ze specjalną powłoką utrudniającą osadzanie się kamienia. Dzięki temu zachowa ona dłużej estetyczny wygląd.
Najłatwiejsze w utrzymaniu czystości są baterie bezdotykowe - nie wymaga dotykania kranu, gdyż woda zaczyna z nich wypływać w momencie, gdy podstawimy pod taką baterię ręce i przestaje, gdy je zabierzemy spod wylewki. Ponadto baterie bezdotykowe pozbawione są uchwytów i kurków, wokół których często gromadzi się kamień.
Baterie podtynkoweInnym rozwiązaniem sprzyjającym utrzymaniu łazienki w czystości są baterie podtynkowe. Składają się one z elementu podtynkowego, który ukrywa się w ścianie i podłącza do niego rury z wodą oraz elementu natynkowego (dyszy, pokręteł, wylewki), który montuje się po wykończeniu ściany. Wszystkie nieestetyczne podłączenia są więc ukryte w ścianie. Takie rozwiązanie sprawia, że pozostaje nam mniej elementów czyszczenia.