DOSTĘP słońca pod kontrolą
O wyborze osłon okiennych powinien decydować przede wszystkim efekt, jaki chcemy osiągnąć. Pierwsze zadanie, jakie im stawiamy to ochrona przed słońcem. Ale czy również przed nagrzewaniem pomieszczeń? Wbrew pozorom odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Domy otoczone dużą ilością zieleni, dającej naturalny cień nie będą potrzebowały dużego zabezpieczenia przed nadmiernym nagrzewaniem. Tutaj bez wątpienia wystarczą rozwiązania w postaci rolet wewnętrznych – możliwości wyboru tego typu przesłon jest bardzo wiele. Możemy wybierać je pod kątem funkcji pomieszczenia, stylu wystroju wnętrza czy jego kolorystyki. Natomiast jeśli pomieszczenia chcemy osłonić nie tylko przed nadmiernym oświetleniem promieniami słonecznymi, ale przede wszystkim przed nagrzewaniem powinniśmy pomyśleć o instalacji osłon zewnętrznych. Zamontowanie rolet zewnętrznych lub wewnętrznych to także sposób na zachowanie prywatności. Nawet wieczorem, przy zapalonym świetle nie będzie widać co się u nas dzieje. W dzień natomiast zastąpią nam firanki lub zasłony.
ROLETY ZEWNĘTRZNE
Zapewniają dobrą termoizolację – latem jest w domu chłodno, a zimą ciepło. Obniżają również znacząco poziom hałasu docierającego z zewnątrz. Jednocześnie wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców – stanowią dodatkową barierę do pokonania przez włamywacza. Nie zapominajmy również o tym, że rolety zewnętrzne chronią stolarkę okienną przed działaniem czynników atmosferycznych. Ich różne warianty kolorystyczne pozwalają na dobranie barwy najlepiej komponującej się z elewacją
Zdj 1. Rolety zewnętrzne
MOMENT MONTAŻU
Rolety zewnętrzne możemy zarówno zamontować w nowo wybudowanym, jak i użytkowanym domu. Musimy tylko dobrać ich odpowiedni rodzaj. Gdy budujemy dom, odpowiednia będzie kaseta nadprożowa. Mocuje się ją w miejscu nadproża, a kaseta pełni jego funkcję. Staje się wtedy integralną częścią ściany zewnętrznej i nie zachodzi na okno. Musi mieć dobrą izolacyjność cieplną, aby nie tworzyła w ścianie mostka termicznego. W przypadku gdy wymieniamy okna, możemy zastosować roletę z kasetą podtynkową. Mocuje się ją pod nadprożem okiennym. Ściana musi być jednak na tyle gruba, aby udało się zmieścić kasetę (oczywiście ocieploną). Okno montuje się później, więc kaseta nie będzie go zasłaniała. Dostępne są też okna zintegrowane z roletą podtynkową. Gdy mamy już dom i nie wymieniamy okien, dobrym wyborem jest roleta z kasetą naścienną. Nie zasłania okna i nie tworzy mostka termicznego. Niestety, osadza się na niej brud. Do dyspozycji mamy również kasetę nadokienną – mocowaną do ościeżnicy. Nie szpeci elewacji, nie brudzi się, ale za to ogranicza przeszkloną powierzchnię okna i zmniejsza odrobinę nasłonecznienie wnętrza. Pamiętajmy, że wysokość oraz szerokość skrzynki są uzależnione od długości rolety i grubości jej płaszcza.
Zdj 2. Dostępne są też okna zintegrowane z roletą podtynkową.
Zwykła czy niestandardowa? Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje rolet zewnętrznych:- Tradycyjne – płaszcz standardowych rolet jest wykonany z aluminiowych lub plastikowych lamelek. Niektóre modele mają w lamelkach perforacje przepuszczające nieco światła do domu, gdy płaszcz jest zasunięty. - Antywłamaniowe – mają wzmocniony aluminiowy płaszcz, dolny rygiel zamykający, mocne prowadnice boczne, bolce antywyważeniowe i blokadę w kasecie utrudniającą podniesienie płaszcza (podobne blokady są też w prowadnicach bocznych). Dzięki temu trudniej je podważyć lub oderwać od ściany. Ponadto chronią szybę przed wybiciem. Rolety można wyposażyć w czujniki kontaktronowe, uruchamiające alarm w razie próby ich otworzenia. - Termoizolacyjne – lamelki płaszcza są zrobione z PVC lub aluminium i wypełnione materiałem termoizolacyjnym, zazwyczaj pianką poliuretanową. Dobre rolety termoizolacyjne redukują straty ciepła przez okna o 33-55% (U = 0,73-0,84 W/(m2·K)) oraz poprawiają izolacyjność akustyczną okna nawet o 10 dB.
DOBRZE DOBRANE ROLETY WEWNĘTRZNE
Jeżeli chcemy użyć rolet jako elementu dekoracji, warto wybrać rolety wewnętrzne. Dobierając je, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim kształt okien, sposób w jaki się otwierają oraz kierunki świata, na jakie wychodzą okna w naszym domu. Istotna jest również funkcja, jaką mają pełnić – czy będą służyć głównie jako osłona wieczorem, czy też planujemy opuszczać je także w dzień.
Zdj 3. Jak dobrać odpowiednie rolety?
KOMFORT I ESTETYKA
Wszystkie rolety wewnętrzne są łatwe w montażu, a szeroki wybór pozwoli na ich dopasowanie nawet do okien o nieregularnych kształtach. Pamiętajmy, że jest to rozwiązanie na kilka lat, dlatego wybierając model do swojego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno kwestie praktyczne, jak i estetyczne. Do najczęściej wybieranych rolet wewnętrznych zaliczają się osłony tekstylne. Wykonane są z pojedynczego, zwiniętego pasa materiału. Doskonale chronią przed promieniami słońca i nadmiernym przegrzaniem. Modele umieszczone w kasecie szczelnie przylegają do ramy okna. Bardziej dekoracyjne i modne są rolety rzymskie. W odróżnieniu od tekstylnych (ekranowych) nie są nawijane na pojedynczą rolkę, lecz unoszą się falami do góry. Rozwiązanie to dodaje okiennej aranżacji elegancji i dostosowanie ilości wpadającego światła do naszych potrzeb. Na zasłonięcie dowolnego fragmentu szyby pozwalają rolety plisowane, nie powodując problemów z otwarciem okna. Szeroka gama dostępnych kolorów materiałów oraz mechanizmów sprawia, że możemy idealnie dopasować plisy do stylu wnętrza. Rolety okienne typu dzień-noc wykonane są z dwóch rodzajów materiału w formie pasów: transparentnego oraz zaciemniającego. Za pomocą mechanizmu możemy dowolnie regulować sposób zaciemnienia lub oświetlenia pomieszczenia. Pozwala to na płynne dostosowanie ilości wpadającego światła. Oglądanie telewizji lub praca przy komputerze bez promieni słonecznych odbijających się od powierzchni ekranu są o wiele przyjemniejsze.
Zdj 4. Komfort i estetyka