Gdzie zamontować nawiewniki?
Świeże powietrze powinno być dostarczane bezpośrednio do wszystkich pokoi i do kuchni z oknem zewnętrznym, ale nie do łazienek. Nawiewników się w nich nie umieszcza, bo duża zawartość wilgoci w powietrzu (na przykład po kąpieli) powodowałaby wykraplanie się pary wodnej na ich zimnej powierzchni. Oprócz tego napływające bezpośrednio do łazienki chłodne powietrze mogłoby być przyczyną dyskomfortu kąpiących się. W łazienkach i toaletach niezbędne są jedynie otwory wywiewne, a powietrze dociera do nich z innych pomieszczeń przez otwory w drzwiach.
Rodzaje nawiewników
Miejsce montażu nawiewników zależy od ich konstrukcji. Najpopularniejsze są nawiewniki okienne - przeznaczone do zamontowania w ościeżnicy okna, ramie skrzydła lub między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby zespolonej. Spotyka się też większe nawiewniki do umieszczenia w otworze okiennym między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy albo w obudowie rolety zewnętrznej. Niekiedy lepszym rozwiązaniem może się okazać montaż nawiewnika ściennego (w otworze wykonanym w ścianie) – najlepiej umieścić go nad oknem.
Ile nawiewników zamontować? O tym ile nawiewników jest potrzebnych decyduje ich wydajność i sumaryczna ilość powietrza, które powinno być usuwane z wnętrza domu (określona zgodnie z normą PN-83/B-03430). Liczbę nawiewników, które trzeba rozmieścić w całym domu otrzymuje się dzieląc sumę strumieni objętości powietrza usuwanego z poszczególnych pomieszczeń przez wydajność pojedynczego nawiewnika.