Jak zaplanować wyspę kuchenną?
Wyspa kuchenna to odrębny mebel do kuchni, który nie łączy się z pozostałymi szafkami kuchennymi. Często stosowana jest wtedy, kiedy aranżacje wnętrz łączą funkcje dwóch, trzech pomieszczeń.
Wyspa kuchenna nie izoluje szykujących potrawy od reszty domowników
Coraz częściej projekty domów jednorodzinnych, gdzie kuchnia w niczym nie przypomina zamkniętych wąskich klitek, jakie tworzono w blokach z wielkiej płyty, przewidują wyposażenie kuchni w funkcjonalną i wygodną wyspę.Wyspa kuchenna to odrębny mebel do kuchni, który nie łączy się z pozostałymi szafkami kuchennymi. Stanowi jednak zwykle komplet z innymi meblami.
Mała kuchnia czy aneks kuchenny są połączone z salonem i oddzielone od niego funkcjonalną wyspą-barkiem
Wyspa w kuchni może służyć jako dodatkowy blat roboczy, umieszczony na
stelażu lub wbudowany w szafki kuchenne, czy też miejsce do spożywania
posiłków, przypominając mniej funkcjonalny barek. Coraz częściej montuje
się na niej również płyty grzewcze czy nawet zlewozmywak.Kuchnia otwarta na salonWyspa kuchenna najczęściej zaplanowana jest, gdy kuchnia otwarta jest na salon czy jadalnię. Stanowi wtedy naturalną granicę między dwoma pomieszczeniami.Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze pozwala na oddzielenie strefy kuchennej od wypoczynkowej. Osoba pracująca przy wyspie może być zwrócona przodem do salonu czy jadalni, co powoduje, że szykująca poczęstunek pani domu nie jest odizolowana od reszty domowników czy gości lub gotując, może oglądać ulubiony serial.
Mała kuchnia również wymaga miejsca na spożywanie posiłków
Dostęp do wyspy z każdej strony powoduje, że może z niej korzystać wiele
osób. Popularne ostatnio spędzanie czasu na wspólnym gotowaniu jest w
tej sytuacji niezwykle komfortowe.Warto zwrócić uwagę, by meble kuchenne tworzyły wspólną całość z wyposażeniem salonu czy jadalni. Powinny być w tym samym stylu, choć niekoniecznie kolorze. Nowoczesne wnętrza połączone z rustykalną kuchnią nie mają nic wspólnego z modnym trendem łączącym style. Należy też zadbać o to, aby na wyspie panował względny porządek. Brudne naczynia czy resztki jedzenia nie wpłyną pozytywnie na apetyt gości pozostawionych w salonie czy jadalni.
Nowoczesne meble kuchenne charakteryzują się prostotą formy połączonej z olbrzymią funkcjonalnością
Kuchnia zamkniętaJeżeli wyspę kuchenną planujemy w zamkniętych pomieszczeniach, musimy pamiętać, że potrzebna jest dosyć spora przestrzeń. Projekt kuchni nie może mieć mniejszej powierzchni niż 15 mkw, optymalnym rozwiązaniem jest kuchnia o powierzchni 25 mkw. Odległość między szafkami a wyspą powinna wynosić minimum 90 cm z każdej strony, tak by dostęp do niej nie był trudny.Jeżeli na wyspie znajduje się płyta grzewcza, konieczne staje się zamontowanie okapy sufitowego nad blatem wyspy. To nie jedyna instalacja, o której musimy pamiętać. Decydując się na montaż zlewozmywaka konieczne będzie poprowadzenie instalacji wodno kanalizacyjnych, przy kuchence – gazowych czy elektrycznych. Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest oświetlenie wyspy kuchennej. Lampa sufitowa może być nie wystarczająca, światło padające z okapu nie doświetli wystarczająco blatu. Warto więc rozważyć montaż podwieszanego ekranu świetlnego lub wiszącą lampę tuż nad wyspą, ze światłem skierowanym w dół – jednak w takiej odległości, by klosz nie utrudniał nam korzystania z wyspy.
Jednakowy styl łączonych pomieszczeń pomoże nam zachować harmonię w aranżacji
Niezwykle istotny jest skuteczny pochłaniacz zamontowany nad płytą grzewczą
Wyspa kuchenna może stanowić wyposażenie kuchni zaplanowanej na jednej ścianie, jak i tej w kształcie litery L
Źródło: dom.pl