Nie tylko na święta
POMYŁY NA UNIWERSALNE DEKORACJE
Patyki i sznurek, czyli choinka DIY
Męczy nas coroczne pakowanie sztucznej choinki i upychanie jej w garażu lub piwnicy, a na sprzątanie igieł po żywej nie mamy już ochoty? Własne oryginalne „drzewko” można zrobić w godzinę i to praktycznie z niczego. Świetnie w tej roli sprawdzi się drabina lub wykonany w jej kształcie regał, kilka patyków, sznurek, a nawet fragmenty starych desek o różnych grubościach i długościach. Po świątecznym sezonie choinka-regał wraca do swojego pierwotnego przeznaczenia, a choinkę z elementów odzyskowych łatwo zdemontować. Konstrukcję ze sznurków i patyków można też zostawić, przeznaczając na ozdoby na inne okazje.
Patyki i sznurek, czyli choinka DIY
Szlachetne lny i porcelana
Nie kupujmy obrusów i serwetek z motywami świątecznymi – poza świętami przez cały rok będą zalegały w szufladach. Postawmy na szlachetne tkaniny jednokolorowe lub z ponadczasowym wzorem – biały, szary lub w naturalnym kolorze len zawsze wygląda elegancko. Nie warto też kupować talerzy, filiżanek i kubków z motywami świątecznymi, ponieważ przechowywanie ich do następnych świąt jest mocno kłopotliwe. Dobrej jakości porcelana obroni się w każde święta, i to zarówno ta bogato zdobiona, jak i skromniejsza, jednokolorowa.
Szlachetne lny i porcelana
Ponadczasowa wiklina
Wyplatane kosze, tace, wianki i kule należą do najbardziej uniwersalnych ozdób. Są funkcjonalne, a dzięki skojarzeniu z ciepłą atmosferą domową dają się szybko i łatwo przeobrazić w świąteczną ozdobę. Komplet koszyków wiklinowych różnej wielkości będzie jak znalazł na każde święta i o każdej porze roku. Na Wielkanoc zaniesiemy w nim święconkę, latem pójdziemy na grzyby, jesienią do sadu, a zimą ułożymy w nim stroik. Wyścielony serwetką przez cały rok posłuży też jako kosz na pieczywo. Wiklina, wbrew pozorom, jest mało wrażliwa na czynniki atmosferyczne, dlatego nawet wystawione na zewnątrz ozdoby nie tracą swojego efektownego wyglądu.
Przezroczyste bombki
Przezroczyste, gładkie, pozbawione motywów ozdobnych bombki to doskonała inwestycja! Pięknie wyglądają nie tylko na choince. Zawieszone na ozdobnych wstążkach lub prostych sznurkach przez cały rok mogą służyć jako dekoracja okienna lub ozdoba stołu. Przezroczyste bombki można dodatkowo dekorować np. sztucznymi lub prawdziwymi listkami, dobierając je do okazji czy pory roku. Można je też zawiesić na ogrodowych drzewkach lub krzewach, nawet teraz, gdy są one pozbawione liści. W sprzedaży pojawiły się też bardzo efektowne szklane kule z dekoracją w środku – np. z delikatną suszoną trawą. Ozdobione listkami i gipsówką świetnie sprawdzą się w roli dekoracji komunijnej czy weselnej.
Ozdoby druciane i z metalu
Wianki to jedna z bardziej klimatycznych, a zarazem uniwersalnych dekoracji. Surowe, wyplatane z drutu możemy potraktować jako konstrukcję do wykonania ozdoby na każdą okazję. W sklepach znajdziemy też wiele metalowych wianków uformowanych w liście – te mogą być ozdobą również na każdą okazję nawet bez uzupełniania dodatkowymi dekoracjami. Ozdobami z metalu pomalowanymi emalią można dekorować również balkony i tarasy.
Tekstylia w ponadczasową kratę
Zasłony, koce, poduszki także warto włączyć do aranżacji wnętrz. Również i w tym przypadku lepiej ograniczyć zakupy tekstyliów z wzorami gwiazdy betlejemskiej. Uniwersalne i ponadczasowe są tekstylia w kraty – doświadczenie pokazuje, że przetrwają one każdą modę! Z zimą najbardziej kojarzy się doskonale nam znana szkocka krata – tzw. tartan. To kratka tworząca powtarzalny wzór złożony z pasów przecinających się pod kątem prostym. W połączeniu z czerwienią tła jest wymarzonym motywem na Boże Narodzenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do świątecznych aranżacji włączyć również pepitkę nazywaną „psim zębem” lub „kurzą stopką”, czyli drobną kratką z charakterystycznym przekrzywieniem – czarno-białe zestawienie z pewnością polubią zwolennicy wnętrz minimalistycznych.
Girlandy świetlne
Współcześnie łańcuchy lampek służą już nie tylko jako dekoracja na choinkę. Ozdabiamy nimi praktycznie wszystko i przez cały rok: tarasy, balkony, ogrodowe drzewka, okna i dowolne elementy wyposażenia wnętrz. Największy wybór girland świetlnych jest w sklepach w okresie świątecznym – kupując je, warto pomyśleć o ich wykorzystaniu przez 12 miesięcy. W roli uniwersalnych dekoracji sprawdzą się łańcuchy z oświetleniem ledowym – są najtrwalsze i najbardziej efektowne, szczególnie te w postaci ledowych światełek na drucikach w kolorze białym. Ledowe druciki łatwo się wyginają, dostosowując się do każdego dekorowanego przedmiotu. Można nimi opleść nie tylko stroik i choinkę, ale praktycznie każdy przedmiot.
Rekwizyty z targu starości
Chcąc wprowadzić do świątecznych aranżacji nieco klimatu retro, warto sięgnąć po starocie – przedmioty, które niekoniecznie muszą mieć wartość antykwaryczną, wystarczy, że pochodzą z dawnych lat i nadal zachowały swój efektowny wygląd. Wracają do łask stare naczynia i przedmioty dekoracyjne z mosiądzu oraz cyny – delikatny, metaliczny blask pokrytych patyną dzbanków, świeczników i pater wprowadzi odświętny nastrój. Warto zainwestować w takie ponadczasowe dekoracje, a może wydatek nie będzie konieczny – często wystarczy zajrzeć do zasobów w kredensie lub udać się na strych!