Projekt kuchnia – jakie oświetlenie wybrać?
Uniwersalne oświetlenie sufitoweLampa sufitowa to centralne źródło światła w kuchni, które powinno dawać jasne, neutralne dla oczu światło. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór opraw z dwoma lub trzema reflektorami. Dzięki temu w zależności od potrzeb możemy zapalić tylko jedną lub wszystkie żarówki. Dodatkowo reflektory dają możliwość obrotu lampy w różnych kierunkach i podświetlenia wybranej przez nas przestrzeni. Sprawdzą się zwłaszcza w długich i wąskich kuchniach. W ofercie GTV dostępne są reflektory podwójne i pojedyncze, okrągłe i prostokątne w dwóch uniwersalnych kolorach: czerni i bieli.
Reflektory firmy GTV (od lewej RENO, SANTO, FARGO)
Jeśli zależy Ci na dyskretnym efekcie, warto zastosować oprawę sufitową wpuszczaną. Dodatkowo możesz zdecydować się na modele bardziej stonowane lub z efektowną, szklaną obudową oraz te, które dają możliwość sterowania kierunkiem światła. Montaż kilku halogenów sufitowych LED na suficie daje doskonały efekt, szczególnie w większych kuchniach otworzonych na salon.
Oprawy oświetleniowe sufitowe firmy GTV (od lewej VOLARE, PALACE)
Oświetlenie do kuchni to już nie tylko jedna, centralnie umieszczona lampa wisząca
Dla wizualnego oddzielenia salonu od kuchni dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie taśmy LED. Aby oświetlenie kuchni posłużyło nam na dłużej, warto wybrać trwałą i funkcjonalną obudowę dla taśm. Firma GTV wprowadziła na rynek serię nowych profili na taśmy LED, które można zamontować w płytach gipsowo-kartonowych.W ofercie dostępne są profile LED kątowe, sufitowe i ścienne. Montaż taśmy w profilu przedstawiony jest na poniższym filmie:
Profil LED GTV sufitowy do płyt gipsowo-kartonowych
Oświetlenie blatu roboczego – jakie wybrać?Oświetlenie meblowe w kuchni musi przede wszystkim umożliwiać wygodną pracę. Dodatkowe źródła światła powinniśmy więc umieścić wszędzie tam, gdzie wykonujemy większość prac: nad blatem roboczym, w okolicach kuchenki i zlewozmywaka. Ze względu na potrzebę dodatkowego miejsca do przechowywania, często w kuchni decydujemy się na montaż szafek wiszących. Jako funkcjonalne oświetlenie pod szafki kuchenne możesz wykorzystać pojedynczy lub podwójny profil LED meblowy w formie montowanego pod linią szafek paska LED. Dla minimalistów firma GTV przygotowała profil, który łączy dwie funkcje: profil na taśmy LED i uchwyt. Profil wieńcowy, dzięki swojej budowie jest w prosty sposób nabijany na front mebla, a specjalne zaokrąglenie w profilu tworzy przestrzeń do otwierania szafki podchwytem.
Profil wieńcowy GTV na taśmy LED – profil meblowy i uchwyt w jednym
Oświetlenie wyspy - najpopularniejsze rozwiązaniaKolejną strefą kuchenną, w której warto zamontować dodatkowe oświetlenie jest stół i wyspa. Oświetlenie w tym miejscu powinno być dosyć jasne, ale nie oślepiające, dlatego najlepszym wyborem będą klasyczne oprawy wyposażone w klosze. Możliwość regulacji wysokości tego rodzaju lamp sprawia, że możemy dzięki nim stworzyć przytulne miejsce spotkań całej rodziny. Alternatywą dla kloszy, są nowoczesne lampy ledowe do kuchni, w postaci długich linii lub w kształcie okręgu. Firma GTV wprowadziła kilka modeli w kolorze białym i czarnym, świecące jednostronnie lub dwustronnie. Dobrym wyborem dla minimalistów będzie ultracienka z zaledwie 34 mm szerokości oprawa FORTA. Wszystkie modele lamp do kuchni prezentują się niezwykle efektownie w nowoczesnych przestrzeniach i loftach.
Ultracienka oprawa FORTA - GTV
Świecąca dwustronnie lampa podłużna firmy GTV – model VILANA
Lampa sufitowa do kuchni LED - model LEON
Oprawa zwieszana firmy GTV - model LEON