Rolety do okien dachowych
Trudno wyobrazić sobie okna dachowe bez odpowiedniej osłony, która nie ograniczałaby dopływu światła słonecznego do wnętrza – przez takie przeszklenia dociera go do pomieszczeń znacznie więcej niż w przypadku okien fasadowych tej samej wielkości. Oprócz regulacji ilością światła naturalnego oczekujemy od nich również wypełnienia innych zadań. Powinny one tworzyć skuteczną barierę przed stratami ciepła – to zadanie na chłodne miesiące, natomiast w czasie upałów ich rolą jest ograniczanie dopływu ciepła do wnętrz. Ze względu na położenie okien dachowych znaczenie ma także wygoda obsługi przesłon. Tym licznym wymaganiom najlepiej sprostają rolety. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów montowanych od wewnątrz, a także na zewnątrz.
Manewrowanie dopływem światłaPodstawową funkcją rolet dachowych jest wpuszczanie do wnętrz pożądanej przez nas ilości światła naturalnego. Mogą one je rozpraszać lub też skutecznie blokować jego dopływ do pomieszczenia. Funkcję rozpraszającą spełniają rolety wewnętrzne, które dają przyjemne, miękkie światło. Dobrym wyborem będą modele określane jako dekoracyjne. Kontrolę ad ilością wpadającego światła zapewnia ich półprzezroczysta tkanina – zazwyczaj poliestrowo-bawełniana. Roleta dekoracyjna może być montowana na haczykach lub prowadnicach. W tej funkcji sprawdzą się też modne rolety rzymskie, których materiał przepuszcza miękkie i rozproszone światło, co służy także budowaniu w pomieszczeniu miłej i ciepłej atmosfery. Zróżnicowany stopień rozproszenia światła uzyskamy, sięgając po rolety plisowane. Warto je wybrać do zasłaniania okien dachowych o nietypowych kształtach, np. trójkątnych lub trapezowych. Sprawdzą się na nich, ponieważ możemy je zwijać w dowolnej części okna – od góry, od dołu czy w środku przeszklenia.
Skuteczne zaciemnieniePożądaną funkcjonalnością rolet – szczególnie w sypialniach czy też pokojach dziecięcych – jest możliwość skutecznego zaciemnienia pomieszczenia. Jego zacienienie w około 90% dają rolety wewnętrzne wyposażone w powłokę aluminiową odbijającą również ciepło. Na rynku są modele gwarantujące zaciemnienie nawet w 100%. Jeśli nie chcemy, by we wnętrzu panował całkowity mrok, sięgnijmy po produkty, które są zbudowane z trzech warstw – zewnętrznej tkaniny ozdobnej, środkowej zaciemniającej oraz spodniej powłoki aluminiowej. Dobre zaciemnienie dają również rolety wykonane z tkaniny pokrytej jednostronnie gumą, która w 100% blokuje promienie słoneczne, nie przepuszczając światła do pomieszczenia. Efekt mroku uzyskamy także montując rolety podwójnie plisowane. Dopływ światła blokuje tkanina o strukturze plastra miodu, z wewnętrzną powłoką aluminiową, która odpowiada za skuteczne odcięcie dopływu promieni słonecznych. Doskonałą kontrolę nad światłem zapewnią także rolety zewnętrzne. W przeciwieństwie do modeli montowanych od wewnątrz okna, odbijają promienie słoneczne jeszcze przed szybą. Dodatkowo chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV zarówno na nasz organizm, jak i zabezpieczają przed płowieniem elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz na poddaszu
Funkcja energooszczędnaOdpowiednio dobrane rolety to też sposób na oszczędzanie energii. W chłodnych porach roku zasłonięcie nimi okien po zmroku może skutecznie przyczyniać się do ochrony pomieszczeń przed wychładzaniem. Do najbardziej efektywnych rolet wewnętrznych należą modele podwójnie plisowane. Mogą zmniejszać straty ciepła do 30%. Ma na to wpływ zarówno ich konstrukcja w formie plastra miodu, jak i tkanina z wewnętrzną aluminiową powłoką, która wykorzystuje komory powietrzne do dodatkowej izolacji termicznej.Jednak za najbardziej energooszczędne uznaje się rolety zewnętrzne. Mogą poprawić izolacyjność cieplną okna aż o 1/3. Przyczynia się do tego nie tylko miejsce montażu, ale również ich budowa. Są złożone z lameli aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową, która wpływa korzystnie na właściwości termoizolacyjne. Osłony okienne w formie rolet także latem przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii w przypadku, gdy wspomagamy się podczas upałów klimatyzacją lub stosujemy innego rodzaju wentylatory elektryczne. Zaciągnięte w ciągu dnia skutecznie chronią przed przegrzewaniem poddasza, w czasie gdy zasłaniają okna, temperatura w pomieszczeniu może być obniżona nawet o 10oC. W tej funkcji najlepiej sprawdzą się rolety zaciemniające oraz zewnętrzne.
Łatwe do utrzymania w czystości Wybierając rolety, warto też zwrócić uwagę na ich podatność na zabrudzenia oraz to, w jaki sposób należy je czyścić – zadbane są nie tylko bardziej estetyczne, ale też dłużej będą sprawnie działać. Do odpornych na zabrudzenia, a przy tym łatwych do utrzymania w czystości należą rolety gumowane. Niektóre rodzaje rolet mogą być również zaimpregnowane środkami podnoszącymi ich odporność na wilgoć oraz zabrudzenia – tego typu modele są szczególnie polecane do łazienki czy też kuchni. Powierzchnię większości rolet wewnętrznych można delikatnie odkurzać przy pomocy odpowiedniej końcówki i z małą siłą ssącą. Można je przecierać wilgotną ściereczką, której warto też użyć do systematycznego odkurzania kasety oraz prowadnic.